Cięcie laserowe

W dzisiejszych czasach rozwój przemysłu niejako wymusza na producentach różnego rodzaju części metalowych i innych do zastosowania nowoczesnych technik obróbki mechanicznej. Klasyczne metody obróbki są coraz częściej zastępowane nowoczesnymi i coraz bardziej innowacyjnymi. Jedną z nowoczesnych metod obróbki materiałów jest cięcie laserowe (https://ciecielaser.pl/).

Na czym polega cięcie laserowe?

Metoda cięcia laserowego należy do jednego z procesów termicznego rozdzielania różnych materiałów. Metodologia cięcia jest dosyć prosta. Polega ona na uderzeniu wiązki laserowej w powierzchnię obrabianego materiału, aż do jej nagrzania, a następnie stopienia. Całkowite wniknięcie wiązki laserowej w głąb materiału rozpoczyna proces właściwy cięcia laserowego. W zależności od mocy urządzenia, którym przeprowadzany jest proces metody cięcia laserowego można podzielić na stapianie, sublimację oraz spalanie.

Zalety cięcia laserowego

Zastosowanie cięcia laserowego w przypadku obróbki termicznej materiałów wykazuje szereg bardzo ważnych zalet. Należą do nich między innymi:

  • wysoka precyzja umożliwiająca wycinanie bardzo skomplikowanych geometrii i kształtów
  • brak zużycia narzędzia postaci głowic pozwalający oszczędzić koszty przeprowadzanej operacji
  • brak konieczności przeprowadzenia obróbki wykańczającej
  • możliwość poddania obróbce bardzo wielu rodzajów materiałów zarówno organicznych, jak i nieorganicznych.

Zastosowanie cięcia laserowego


Cięcie blach, przede wszystkim laserowe, w ostatnich czasach jest powszechnie wykorzystywane i stosowane w przemyśle. Służy w szczególności do stapiania oraz nakładania warstwy powierzchniowej, hartowania, a także wzbogacania warstwy w różnego rodzaju składniki stopowe poprawiające właściwości obrabianego materiału. Najczęściej znajduje więc zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym oraz górniczym. Do innych bardzo popularnych zastosowań cięcia laserowego należą również znakowanie materiałów oraz wykonywanie różnego rodzaju otworów.

Cięcie laserowe jest więc nowoczesną techniką obróbki materiałów znajdującą zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Szczególne właściwości, jakimi odznacza się ten proces, sprawiają, że jest chętnie wykorzystywaną techniką obróbki coraz częściej zastępującą i wypierającą te klasyczne. Do najważniejszych właściwości cięcia laserowego zaliczyć można przede wszystkim wysoką precyzję oraz czas wykonania, brak obróbki wykończającej, a także różnorodność materiałów, jakie mogą być poddane temu procesowi.

 

Kontynuuj czytanie

Cięcie laserowe – co warto wiedzieć?

Wycinanie laserowe, to mechanizm, w jakim energia smugi światła laserowego powoduje miejscowym spojeniem lub stopieniem oraz odcieknięciem rozdzielanego produktu. Również wykorzystywany jest przepływ gazu obojętnego czy reaktywnego, jaki wydmuchuje z luki cięcia ciekły metal oraz pary produktu. Proces wycinania laserowego jest niezwykle trudny oraz w znaczącym stopniu zależy od własności fizycznych produktu i parametrów smugi laserowej. Funkcjonuje ona jak liniowe źródło ciepła, tworzące bezpieczne oczko cięcia.

Wycinanie laserowe

Nie podlega wątpliwości, iż w ostatnim czasie cięcie laserem, to właściwie niezwykle atrakcyjna technika. Wykorzystanie tejże oczywiście technice zapewnia smuga laserowa, jaka na małym wymiarze gromadzi dużą ilość energii. Ta oczywiście smuga laserowa wchodzi w produkt, jaki znajduje się pod nią. Tenże oczywiście produkt na skutek dużej temperatury zaczyna się topić. Resztki, jakie zostały połączone wyparowują, jak i mogą zostać wydmuchane poprzez niewielką ilość gazu, natomiast zależy to od techniki, jaką wykorzystuje określony laser.

Jakie wartości ma cięcie laserowe?

Cięcie laserowe ze strony ciecielaser.pl wyróżnia duża przewaga nad technologiami tradycyjnymi ze względu na brak potrzeby użytkowania urządzenia tnącego. Poza szybkością oraz czystością cięcie laserowe ma także pozostałe, duże wartości – pozwoli na dużą rozpiętość obróbki, jest techniką bezdotykową, co gwarantuje dużą precyzję oraz częstotliwość, przy równoczesnym utrzymaniu doskonałej efektywności, chociażby w wypadku niewielkich serii. Cięcie laserowe gwarantuje 100% powtarzalność kształtów dzięki precyzji pozycjonowania maszyny poniżej 0,1 mm i częstotliwości mniejszej aniżeli 0,05 mm.

Potrzebne odpowiednie narzędzia

Osoby, jakie pragną zakładać działalność polegającą na takich usługach, jak cięcie laserem muszą zdawać sobie sprawę z tego, iż już na początku czekają ich duże wydatki. Najwyższym wydatkiem jest niewątpliwie zakup dobrych maszyn oraz narzędzi laserowych, jakie będą służyły do ciągłej pracy. Urządzenia są niezwykle drogie, ich wartości wielokrotnie przewyższają kwoty paruset tysięcy złotych. Należałoby stawiać na sprzęt wychodzący od dobrych oraz znanych firm, natomiast również taki, który ma długą gwarancję.

Kiedy przydaje się cięcie laserem

Laser przyda nam się wszędzie tam, gdzie wymagamy niezwykle dużej dokładności. Odnajdzie własne wykorzystanie nie jedynie w wycinaniu, lecz również i różnych typach obróbki, jak znakowanie lub grawerowanie. Z jego pomocą możemy tworzyć rzeczywiście wszystko – od elementów niezwykle złożonych urządzeń, po drewniane modele do połączenia oraz zabawki dla dzieci.

 

Kontynuuj czytanie

Dlaczego warto stosować cięcie laserowe?

Postęp techniczny pozwoli na stałe automatyzowanie mechanizmów w wielu dziedzinach, co nie omija także rynku metalurgicznego. Jedną spośród największych innowacji, dzięki której obróbka metali może zachodzić z znacznie większą skutecznością oraz częstotliwością jest cięcie laserowe. Maszyny zaopatrzone w technikę stosującą wiązkę laserową jako element przecinający metal pojawiają się w innych zakładach, poprzez co laserowe cięcie blachy jest wszechstronnie dostępne dla zainteresowanych. Więc jak funkcjonuje cięcie laserem oraz czemu należałoby z niego skorzystać?

Cięcie laserowe

Cięcie laserowe to jedna spośród głównych usług wielu firm. Dzięki tejże technice jesteśmy w stanie tworzyć dużo różnych artykułów, takich jak blachy stalowe, przeguby stalowe, mechanizmy ruchome zawiasów, podstawy do stolików, knagi cumownicze lub rolki kotwicowe. Cięcie laserowe charakteryzuje duża dokładność, optymalna prędkość, natomiast również doskonała skuteczność oraz uniwersalność. Za dużą zaletę cięcia laserowego uznaje się także brak potrzeby przeprowadzania obróbki finalnej. Co więcej, pozwoli ono uszczelnić krawędzie oraz chroni je przed szarpaniem się.

Technologia cięcia laserem

Cięcie laserem to jedna spośród technologii stosowanych w celu obróbki materiału. Obejmuje ona wykorzystanie smugi laserowej, jaka może wykorzystywać niezwykle dużą energię na niewielkiej powierzchni. Jeżeli promień lasera złączy się z przestrzenią obrabianego materiału, stosowana energia pozwoli na zrealizowanie niezwykle precyzyjnego cięcia. To oczywiście owa dokładność cechuje cięcie laserowe spośród licznych technologii uprawy artykułów.

Laserowe cięcie stali – zalety

Najistotniejszym atutem cięcia laserowego jest nadmieniona wcześniej dokładność wykonania zezwalające na precyzyjne wykonanie chociażby niezwykle złożonego projektu, w tymże również mającego duże luki oraz wyszukane kształty. Technika ta pozwoli na wykonanie detali z precyzją do 0,001 mm. Również cięcie laserem zapewnia dużą częstotliwość, co zapewnia produkcję dowolnej ilości jednakowych elementów.

Branże, w których wykorzystuje się cięcie laserowe

Ze względu na własne unikalne cechy wycinanie laserowe znajduje wykorzystanie w wielu dziedzinach. Temu typowi obróbki mogą podlegać ponieważ różne produkty metalowe. Jedną spośród ważnych dziedzin, w jakich stosuje się cięcie laserowe, jest przemysł. Technologia ta wyróżnia się cechami, jakich stosuje się w nie w jednej, ale w niezwykle wielu branżach produkcji przemysłowej. Laserowe cięcie metali stosuje się zarówno w sektorze samochodowym, jak również w sektorze maszynowym.

 

Kontynuuj czytanie